tiistai 24. huhtikuuta 2018

No, kuinka kallista se terveellinen ja monipuolinen ruoka sitten on?

Tässä ei käsitellä nyt erikoisruokavalioita (veget/semiveget/laktoosi-intoleranssiset etc) vaan ihan perusjuttuja.

Oon kuullut ja lukenut usein siitä, kun ihmiset päivittelee irl ja somessa siitä, että ei ole varaa syödä terveellisesti sekä monipuolisesti. Oon pariin kertaan miettinyt jo tämän tyylisen postauksen kirjoittamista ja nyt sen sitten teen. Mä teen tän nyt tämmösellä laihduttajan/treenajanstereotypisellä ruokavaliolla.  En oo näihin nyt panostanut sen suuremmin, tää on sellanen suuntaa antava vain nyt. Nämä hinnat on otettu Prisman foodie-sivustolta ja käytin kilo-/litrahintoja. Osa tuotteista on ne edullisimmat vaihtoehdot ja osa ei.


Mikäs sen parempi aamupala, kuin perushyvä kaurapuuro!

45g kaurahiutaleita
100g raejuustoa
1kpl=n.120g banaani
10g rypsiöljyä

Hinnaksi tulee alle euro, n. 72snt. Nojoo, aika tyyristä..

Lounaaksi vois olla vaikka tonnikalasalaatti;

100g kurkkua
100g tomaattia
100g jäävuorsalaattia
150g tonnikalaa
40g pastaa alle

1,49 e tuli hinnaksi tälle ruoalle. Aijaij....

Välipalan aika!!

250g rahkaa
100g mehukeittoa
24g= 3 riisikakkua
100g viinirypäleitä
20g cashewpähkinöitä

1,59e
Smoothiekin on vaihtoehto välipalaksi, esim näin;

250g rahkaa
1kpl=n.120g banaani
100g mehukeittoa
20g cashew
30g kaurahiutaleita

1,18e
Sitten olisi vuorossa päivällinen;
50g riisiä
120g naudan jauhelihaa
200g porkkanaraastetta
2 riisikakkua
50g kalkkunaleikkelettä

1,92e
Iltapalaksi "herkuttelu"hetki.

200g turkkilaista jugurttia
20g tummaa suklaata
100g mansikoita

1,43snt

Tämä yhden vrk yskinkertainen, mutta kattava ruokamäärä maksoi n. 6,86 euroa. Se tekee viikossa  48,02e. Kaloreita on  n.2200 ja makrot jakautuu about hh 220g, prot 147g ja rasva 74g.

Hinta tietysti vaihtelee, se on selväkin. Haluaako luomua, kotimaista, kalleinta, edullisinta vai mitä. Otatko hiilarit riisistä, perunasta, pastasta vai bataatista? Tuleeko proteiinit audasta, possusta, munasta vai kanasta?
Ne on sitten omia valintoja, mutta tämän kirjoituksen tarkoitus oli se, että se terveellinen ja monipuolinen ruoka ei aina ja välttämättä ole "niin saatanan kallista". Ja tossa esimerkissä tosiaan on nyt tollanen "stereotyyppinen" ruokavalio.

Moni myös usein päivittelee sitä, että tämmöset ruokavaliot on todella tylsiä ja mauttomia. Se ei pidä paikkaansa, mikäli hiukan nkee vaivaa ja käyttää mielikuvitusta. Se, että viitsiikö tai jaksaako, on eri asia.


Jos hinta suhteutettaisi vaikka tuplasti, eli kaloreita päivässä tulisi 4400, nii siltikin hintana olisi vain alle 14e. Sekään ei ole kovin paljoa, jos miettii että käy hesessä syömässä YHDEN aterian ja maksat siitä jo sen melkein kympin isoine ranuineen ja limppareineen. Tai ostat kaupasta valmissalaatin, patongin ja vaikka vissypullon. Sekin lähentelee jo kymmentä euroa ja siinäkin on vain se yksi ateria.

Tää oli nyt tämmönen nopea ja suppea kirjoitus. Mut kumminkin. Ehkä oleennaisin tuli ilmi.

Kauniita unia, edullisen ruoan kuvia ;)








Ei kommentteja:

Lähetä kommentti